PRO LASER CLINIC
FAQ
Najczęściej zadawane pytania
Na tej stronie zamieszczone zostały najczęściej zadawane pytania z zakresu oferowanych usług przez Klinikę Pro Laser Cinic. To ogromna baza wiedzy i mnóstwo ciekawych tematów. Jeśli zamieszczone w niniejszej sekcji pytania i odpowiedzi nie do końca rozwieją Twoich wątpliwości
Depilacja laserowa Light Sheer
Podstawowe informacje
- Depilacja laserowa to w przeciwieństwie do tradycyjnych metod golenia maszynką, trwałe usuwanie niepożądanego owłosienia za pomocą wiązki światła lasera wnikającego głęboko w skórę, niszczącego cebulkę włosa wraz z jej korzeniami. Energia, która jest wytwarzana przez laser oddziaływuje bezpośrednio na barwnik włosa (melaninę), która go wchłania, a następnie zmienia się w ciepło i niszczy nieodwracalnie cebulkę włosa w procesie tak zwanej fototermolizy selektywnej. Efektem jest uwęglenie komórek macierzystych włosa.
- Warunkiem uzyskania zadowalających efektów jest dobór odpowiedniej mocy i czasu trwania impulsu lasera. Ten wybór uzależniony jest od rodzaju skóry i włosów oraz systematycznego powtarzanie zabiegów w odstępie 4-6 tygodni.
- Powtarzanie sesji zabiegowych jest konieczne ze względu na to, że laser oddziałuje wyłącznie na włosy znajdujące się w fazie wzrostu.
- Po raz pierwszy włosy ze skóry za pomocą lasera zaczęto usuwać na początku lat 60. XX wieku. Ówczesne narzędzia były jednak niedokładne i miały za długą falę lasera, co uszkadzało pigment włosa, nie usuwając go - uszkadzały natomiast skórę. W latach 70. naukowcy skonstruowali kolejny model, który jednak był na tyle duży i nieporęczny, że nie znalazł zastosowania w dermatologii i kosmetyce. W roku 1983 Oshiro i Maruyama skonstruowali laser o odpowiedniej długości fali i odpowiednim czasie trwania impulsu, dzięki czemu można było usuwać włosy, zachowując nienaruszoną skórę. Z kolei Anderson i Parrish stworzyli laser YAG, który jako pierwszy został zatwierdzony przez amerykańską Agencję Żywności i Leków. Ówczesne urządzenie usuwało włosy jedynie na trzy miesiące.
- Dzisiejsze lasery to już zupełnie inna bajka. Urządzenie z któego korzysta klinica Prolaser Clinic - LightSheer Desire to nowoczesna generacja technologii laserowej zastosowana przez firmę LUMENIS. Jest on całkowicie bezpieczny, czego dowodem jest uzyskany ceryfikat amerykańskiego Urzędu ds. Żywności i Leków FDA, który pozwala na użycie urządzenia zarówno w medycynie ogólnej jak i medycynie estycznej oraz dermatologii.
- Pierwszy zabieg depilacji laserowej w Prolaser Clinic poprzedzony jest konsultacją. Kosmetolog przeprowadza wywiad, ocenia stan i typ skóry oraz włosa, gdyż od tych czynników uzależnione jest prawidłowe dobranie parametrów lasera. U pacjentów, u których nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu, wykonuje się próbę laserową - jest to próba całkowicie bezpłatna.
- Osoba, u której ma być przeprowadzony zabieg, musi spełnić kilka warunków, opisanych w innym artykule nieniejszej strony internetowej.
- Po zabiegu naturalnym objawem jest obrzęk lub zaczerwienienie depilowanego obszaru skóry, które ustępują po kilku godzinach lub do 2–4 dni. W tym czasie skórę należy traktować bardzo delikatnie - więcej tutaj.
- Kolejne zabiegi depilacyjne należy powtarzać co 4–8 tygodni (zależnie od części ciała i cech indywidualnych), aż do uzyskania odpowiedniego efektu.
Przed zabiegiem
Im jaśniejsza skóra i ciemniejszy włos tym lepsze efekty depilacji laserowej !!!
Postępowanie przed zabiegiem depilacji laserowej:
- pierwszy zabieg poprzedzony jest konsultacją dermatologiczną
- skóra powinna być ogolona 1-2 dni przed zabiegiem w miejscach planowanej depilacji, ponadto powinna być czysta i nie posmarowana antyperspirantem (nie używamy antyperspirantów na 3-5 dniprzed zabiegiem)
- aby zabieg był bardziej komfortowy można posmarować jedynie kremem Emla jeśli potrzebujemy znieczulenia
- skóra w obrębie depilowanej powierzchni nie może być sucha, podrażniona. Jeśli tego wymaga, stosuj emolienty (kremy nawilżająco-natłuszczające-kojące) kilka dni wcześniej.
- jeżeli twój organizm jest odwodniony, należy dzień wcześniej pić dużo wody.
- nie wolno się opalać minimum 2 tygodnie przed zabiegiem i 4 tygodnie po, oraz używać samoopalaczy i balsamów z substancjami samoopalającymi (kremy, zabiegi typu air-brush) na 2 tygodnie przed i 4 tygodni po zabiegu
- przed każdym zabiegiem włosów nie można wyrywać (pęseta, wosk, depilatory mechaniczne) przez okres 4 tygodni w przypadku twarzy i 6 tygodni w innych miejscach skóry. Można natomiast je golić lub przycinać
- nie stosować kremów depilujcych 1 tydzień przed zabiegiem
- zabiegi kosmetyczne oczyszczania twarzy, w przypadku depilacji w tym miejscu, jest możliwy 7 dni przed zabiegiem lub 14 dni po zabiegu
- bezpośrednio przed zabiegiem należy ogolić „z włosem” skórę w miejscach planowanej depilacji, ale pozostawić kilka włosów, aby można było ocenić ich kolor i grubość
- przed zabiegiem nie stosować kremów z Vit. A, retinoidami (np. Isotrexin, Differin, Zorac, Retin A i inne) Vit. C, z kwasami owocowymi, i substancji złuszczających w miejscu depilowanej powierzchni wymaga 4 tygodni przerwy przed każdym zabiegiem. Preparaty o działaniu złuszczającym należy odstawić 1 tydzień wcześniej.
- terapia doustna retinoidami (np. Roaccutane) wymaga półrocznej przerwy pomiędzy końcem kuracji i pierwszym zabiegiem.
- o wszystkich stosowanych lekach doustnych i miejscowych należy poinformować przed zabiegiem.
- leki światło-uczulające i niektóre zioła (nagietek, dziurawiec, herbata Figura) muszą być odstawione na 2 tygodnie przed zabiegiem.
- opryszczka i inne aktywne infekcje na skórze okolicy depilowanej są czasowym przeciwwskazaniem do zabiegu, depilacja jest możliwa 2 tygodnie po całkowitym ich wyleczeniu.
Przeciwskazania
Przeciwwskazania dzielimy na dwie grupy:
Przeciwwskazania czasowe:
- ciąża
- świeża opalenizna (słoneczna, solarium oraz samoopalacz) w miejscach, które planujemy poddać zabiegowi (zaprzestać 5 tygodni przed planowanym zabiegiem)
- stosowanie kosmetyków, ziół, tabletek z Wit C, dziurawcem nagietkiem, herbatek odchudzających (należy odstawić 2-3 tygodnie przed planowanym zabiegiem)
- przyjmowanie innych medykamentów zawierających substancje, które uczulają na światło
- używanie kremu z retinolem (przestać używać 3 tygodnie przed planowanym zabiegiem)
- leki światło-uczulające, antybiotyki
- peeling (przestać używać na 1 tydzień przed planowanym zabiegiem)
- opryszczka w miejscach planowanej depilacji laserowej
- depilacja woskiem, depilatorem lub pęsetą (zaprzestać 1 miesiąc przed planowanym zabiegiem)
Przeciwwskazania wykluczające możliwość przeprowadzenia zabiegu:
- choroby nowotworowe
- padaczka (względna)
- fotodermatozy i choroby pęcherzowe skóry
- łuszczyca, bielactwo
- aktywne infekcje skóry
- skłonność do bliznowców
- stwierdzona wcześniej podatność na przebarwienia skóry
- reticularis ( marmurkowa skóra )
- włosy siwe
Czy depilacja laserowa boli?
Stopień odczuwania bólu jest uzależniony od indywidualnej wrażliwości pacjenta, jednak depilacji laserowej zawsze towarzyszy pewien dyskomfort. W trakcie zabiegu odczuwane jest delikatne kłucie oraz uczucie gorąca. Najbardziej odpornymi na ból okolicami są ręce oraz nogi, natomiast jego nasilenie jest znacznie większe w przypadku górnej głębokiego bikini.
Dla pacjentów bardzo wrażliwych, z niskim progiem bólu oraz na depilację okolic intymnych, specjaliści z Pro Laser Clinic mogą zaproponować znieczulenie miejscowe, za dodatkową opłatą zależną od powierzchni.
Depilacja laserowa i zażywanie leków
Na jedną godzinę przed zabiegiem można zażyć Paracetamol w dawce 500 mg – 1000 mg w zależności od wieku i wagi ciała.
Po ilu zabiegach depilacja laserowa przynosi stałe efekty?
Liczne certyfikaty potwierdzają bezpieczeństwo i skuteczność zabiegów wykonywanych laserem.
Ilość koniecznych do wykonania zabiegów jest różna u każdej osoby – nie można jednoznacznie stwierdzić, jak wiele sesji będzie potrzebnych do uzyskania pożądanego efektu. Liczba sesji zależna jest także od tego, jaka okolica poddawana jest zabiegowi depilacji.
W przypadku depilacji laserowej wykonywanej u kobiet bez zaburzeń hormonalnych przyjmuje się, że w seria wykonania zabiegów wynosi około 6ciu. Po pierwszej sesji usuwamy ok. 30-50% włosów, dlatego efekty są widoczne od razu.
Wykonanie większej ilości zabiegów konieczne jest w przypadku kobiet z nieleczonymi zaburzeniami hormonalnymi. Wówczas wykonuje się tak zwane zabiegi przypominające. Warto zaznaczyć, że ta grupa Pacjentek szczególnie często korzysta z depilacji laserowej zgodnie z zaleceniem lekarza endokrynologii, gdyż taki rodzaj usuwania nadmiernego owłosienia jest często jedynym i skutecznym w ich przypadku.
Do uzyskania zamierzonego efektu konieczne jest regularne korzystanie z zabiegów. Pozwala to na usunięcie około 96% nadmiernego owłosienia. Sesje wykonuje się co 5-12 tygodni. Szczególnie podczas trzech pierwszych zabiegów należy przestrzegać zaleceń, gdyż zbyt długie odstępy między sesjami mogą osłabić efekt.
Czy depilacja laserowa usuwa włosy na zawsze?
Jeżeli nie mamy do czynienia z chorobami o podłożu hormonalnym, włosy usuwane są trwale.
Czy włosy mogą odrosnąć po serii zabiegów depilacji laserowej?
Zabiegi depilacji laserowej pozwalają na pozbycie się ok. 96% nadmiernego owłosienia, natomiast pozostała ilość włosów ulega znacznemu osłabieniu i rozjaśnieniu, wskutek czego staje się mało widoczna. Włosy nie wracają do stanu sprzed wykonania serii zabiegów depilacji laserowej, jednak pojedyncze z nich mogą się odnawiać. W związku z tym zaleca się wykonywanie przypominających zabiegów raz w roku lub raz w ciągu dwóch lat (bądź rzadziej, w zależności od tego, jak szybko rosną włosy). Takie działanie służy utrzymaniu zadowalających efektów.
Czy depilacja laserowa szkodzi zdrowiu?
Długość fali emitowanej przez laser wynosi 800 µm i przenika do 2 mm w głąb skóry. Laser działa więc tylko powierzchownie, nie wpływając na funkcje organizmu.
Objawy niepożądane występują niezwykle rzadko. Skóra może być zaczerwieniona, lekko obrzęknięta. Powikłania takie jak poparzenia lub przebarwienia w 97% występują z winy pacjenta najczęściej przy łączeniu laseroterapii z zażywaniem ziół.
Czy mogę poddać się zabiegowi depilacji laserowej, jeśli posiadam opaleniznę?
Niestety, po opalaniu należy odczekać co najmniej miesiąc, aby zostać zakwalifikowanym do zabiegu. Niezależnie od tego, w jaki sposób została uzyskana (słońce, solarium, kremy samoopalające i brązujące) jest ona jednym z głównych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu przy użyciu lasera.
W przypadku, gdy mimo odczekania zalecanego czasu ciało nadal jest opalone, wykonujemy próbę laserową, by sprawdzić reakcję skóry. Po przeprowadzeniu testu zwlekamy z zabiegiem 24 godziny. Dzięki temu możemy jasno ocenić, czy okolica może zostać poddana zabiegowi, a także dopasować odpowiednią moc lasera.
Najlepsze efekty depilacji osiągalne są w przypadku skóry jasnej z ciemnym owłosieniem. Podczas procedury wiązki laserowe absorbowane zostają przez ciemny barwnik (melaninę), dlatego laser przy ciemnej karnacji nie dotrze do mieszków włosowych, tylko spowoduje oparzenia skóry.
Czy można wykonywać zabieg?
Czy można wykonywać zabieg na owłosionej skórze głowy?
Jeżeli zabieg jest wykonywany na głowie, zazwyczaj potrzebna jest większa ilość zbiegów.
Czy możemy wykonać zabieg w miejscu tatuażu?
Zabieg nie może być wykonywany w miejscu tatuażu.
Czy można wykonać zabieg laserowy po botoxie np. w okolicy wargi górnej, okolic pachowych ?
Nie ma przeciwwskazań ale ponieważ zabieg depilacji polega na grzaniu efekty działania toksyny botulinowej mogą ulec skróceniu.
Postępowanie po zabiegu
Naturalnym objawem po zabiegu jest czasowy obrzęk i/lub zaczerwienienie depilowanego obszaru skóry, które ustępują po kilku godzinach, do 2-3 dni. W tym czasie (2-3 dni po zabiegu) należy skórę traktować delikatnie.
- płynem bezmydłowym lub tonikiem albo mleczkiem bezalkoholowym, ew. czystą wodą,
- nie stosować dezodorantów i antyperspirantów, jeśli depilacja dotyczyła pach),
- stosowć zasypkę lub krem Alantan Plus albo Bepanthen czy Termcool,
- delikatnie osuszać skórę, nie trzeć, nie drażnić w inny sposób,
- preparaty o działaniu złuszczającym wprowadzać po 2 tygodniach od zabiegu.
Nie wolno stosować:
- leków uczulających,
- dziurawca, nagietka,
- kosmetyków i leków złuszczających- min do 2 tygodnie po zabiegu,
- kremów z witaminy A, C ani z kwasami w trakcie trwania całej kuracji.
Nie opalać się!!!
Insolacja naturalna lub w solarium jest bezwzględnie przeciwwskazana do 2 tygodni po zabiegu. W tym okresie w miejscach narażonych na bezpośrednie działanie promieni UV konieczna jest fotoprotekcja (kremy z filtrami UV A i B o wysokich wskaźnikach najlepiej 50 lub więcej).
Nie wyrywać włosów woskiem ani pęsetą między zabiegami.
Nie korzystać z basenów i saun przez 3-5 dni po zabiegu ze względu na ryzyko podrażnienia skóry.
Kolejne zabiegi - minimum 3 - naleźy wykonać w odstępach średnio 4-12 tygodniowych.
Czy przed zabiegiem muszę ogolić włosy?
Tak, konieczne jest mechaniczne (za pomocą maszynki do golenia) usunięcie owłosienia z okolicy, która ma zostać poddana depilacji laserowej. Najlepiej ogolić włosy w dniu planowanego zabiegu. Podczas golenia należy być delikatnym, by nie uszkodzić naskórka i nie zaciąć skóry (miejsca podrażnione musimy ominąć podczas depilacji laserowej). Ważne jest, by użyć pianki bądź żelu do golenia.
Dokładne ogolenie skóry na gładko konieczne jest ze względu na działanie lasera na korzeń włosa, który umiejscowiony jest pod warstwą skóry. Jeśli włos wystawał ponad nią, doszłoby do jego spalenia, a naskórek zostałby uszkodzony.
Czy po zabiegu skóra jest podrażniona?
Po depilacji laserowej wokół mieszków włosowych pojawia się zaczerwienienie oraz delikatna opuchlizna. Nie jest to powód do zmartwień – takie efekty pojawiają się, gdy laser skutecznie działa.
Jeśli zabiegowi poddawane były włosy słabe, zaczerwienienie znika w ciągu kilku godzin po zakończonej procedurze (skóra może wydawać się ciepła do dwóch godzin). Po paru dniach skóra może swędzieć – należy pamiętać, by jej nie drapać, gdyż może to wywołać podrażnienia, które przedłużą proces gojenia.
W przypadku włosów mocniejszych i ciemniejszych zaczerwienienie oraz obrzęk mogą być intensywniejsze. Ponadto widoczne stają się także spalone włosy (niewielkie, ciemne punkty). Włoski kruszą się po upływie 3-4 dni i nie ma po nich śladu. Zupełne wygojenie następuje około 1,5 tygodnia po zabiegu.
Czy depilacja laserowa jest bezpieczna?
Do przeprowadzania zabiegów z użyciem lasera wykorzystujemy urządzenie LightSheer™ Desire. Sprzęt ten posiada certyfikat jakości i bezpieczeństwa wydany przez Food and Drug Administration – amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. Certyfikat ten honorowany jest na całym świecie. LightSheer™ Desire posiada także certyfikaty wydawane przez instytucje europejskie, w tym certyfikat ISO 9001.
Czy konsekwencją wykonanych zabiegów mogą być trwałe ślady lub blizny?
Zabieg depilacji laserowej bardzo rzadko powoduje powikłania. W przypadku oparzeń czas gojenia wynosi 1-2 tygodni. Ewentualne przebarwienia bądź odbarwienia skóry mogą utrzymywać się do kilku miesięcy, jednak występują niezwykle rzadko. W przypadku nieprzestrzegania zaleceń po zabiegu istnieje również ryzyko wdania się infekcji (wirusowej lub bakteryjnej). Zazwyczaj wszelkie powikłania można w pełni wyleczyć i nie pozostawiają żadnych blizn.
Jakie są różnice pomiędzy diodowym laserem LightSheer i IPL?
IPL to urządzenie wykorzystujące intensywne światło, jakie daje lampa ksenonowa. Nie jest ono laserem. IPL osłabia oraz rozjaśnia włosy, a także opóźnia odrastanie owłosienia, jednak nie usuwa go na stałe. Po wykonaniu serii 8-10 zabiegów IPL włosy trudniej usunąć laserem diodowym, gdyż częściowo zostają pozbawione melaniny.
Laser diodowy LightSheer pozwala na pozbycie się nadmiernego owłosienia na stałe.
Modelowanie sylwetki ONDA
Podstawowe informacje
- Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter opisowy. Przedstawiana procedura nie stanowi oferty, nie jest przewidziana jako wyłączna i/lub najlepsza w zakresie tego typu leczenia, nie może zastąpić staranności, rozwagi i fachowej wiedzy osoby wykonującej zabieg ani wpływać na nią w tych względach w jakikolwiek sposób.
- Mimo że niniejsze opracowanie jest aktualne na dzień wydania i uważa się je za wiarygodne, autor nie ponosi odpowiedzialności za błędy, pominięcia, niedokładność, brak kompletności, błędy interpunkcyjne lub za zawarte w nim informacje.
- Niniejszy materiał może zawierać niedokładności techniczne bądź błędy lub pominięcia typograficzne. Za wyjątkiem przypadków podlegających przepisom prawa, autor w szczególności:
a) nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek wypadki, szkody bądź szkodliwe konsekwencje, wszelkiego rodzaju i/lub natury, które mogłyby wynikać ze stosowania któregokolwiek urządzenia, systemu lub technologii opisanych w niniejszym materiale;
d) nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikające z działania, zaniechania i/lub błędów użytkowników/operatorów lub za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione lub spowodowane w wyniku korzystania z informacji opublikowanych gdziekolwiek w niniejszym opracowaniu;
c) nie ponosi odpowiedzialności z tytułu bezpośrednich lub pośrednich, szczególnych, przypadkowych, wynikowych lub domniemanych szkód, roszczeń, żądań lub działań prawnych, wynikających z zastosowania tego dokumentu i/lub informacji w nim zawartych. - Informacje zawarte w niniejszym dokumencie:
- a) nie stanowią transakcji, oferty, ani też zobowiązania umownego wobec osób czytających lub korzystających z niniejszego opracowania;
- b) mogą być, bez uprzedzenia i wedle wyłącznego i niepodważalnego uznania autora, usuwane, modyfikowane i/lub aktualizowane w dowolnym momencie.
- Wszystkie informacje zawarte w niniejszym dokumencie stanowią własność DEKA M.E.L.A. s.r.l.
Jak działa zabieg redukujący cellulit i modelujący Onda?
Urządzenie Onda posiada dwie głowice, które są stosowane w zależności od rodzaju wykonywanego zabiegu i obszaru. Mikrofale, które są wbudowane w głowice, omijają naskórek, skórę właściwą docierając do głębszych obszarów, w których zlokalizowane są komórki tłuszczowe. Wytworzone dzięki energii ciepło wywołuje stres metaboliczny, który działa bezpośrednio na komórki tłuszczowe. Zjawisko to powoduje całkowite zniszczenie lub częściowe uszkodzenie komórek tłuszczowych. Obumarłe komórki oraz nadmiar kwasów tłuszczowych wydalane są przez organizm w naturalnym procesie przez układ limfatyczny. Zewnętrzna warstwa skóry nie nagrzewa się, dzięki czemu zabieg jest nie odczuwalny i bezpieczny. Metoda z wykorzystaniem urządzenia Onda jest zabiegiem nieinwazyjnym, bez skutków ubocznych, powikłań, bezpiecznym sposobem odchudzania, modelowania, pozbycia się cellulitu.
Jakie są efekty zabiegu Onda?
Zabieg Onda ma wbudowane mikrofale Coolwaves, które podczas wykonywania zabiegu działają na włókna kolagenowe znajdujące się w skórze właściwej, co stymuluje fibroblasty do produkcji nowego kolagenu. Tkanka staje się bardziej zagęszczona, a ujędrnienie skóry szybko ulega poprawę.
Jak postępować przed i po zabiegu Onda?
- przed oraz po zabiegu należy zwiększyć spożycie płynów, w celu wzmocnienia układu limfatycznego\
- przed i po zabiegu nie należy korzystać z solarium i naturalnych kąpieli słonecznych
- bezpośrednio po zabiegu nie należy korzystać z basenu i sauny
Przeciwwskazania bezwzględne w wykonywaniu zabiegu Onda:
- ciąża
- niewydolność lub zaburzenia pracy serca
- implanty/rozrusznik serca
- neoplazja
- uszkodzenie, upośledzenie czynności nerek i wątroby
- zakrzepowe zapalenie żył
- choroby zakaźne
Wskazania do zabiegu Onda
- miejscowy nadmiar tkanki tłuszczowej
- zaburzenie proporcji sylwetki
- cellulit każdego stopnia
- wiotkość i brak jędrności skóry
Ile zabiegów Onda potrzebujemy aby zredukować tkankę tłuszczową, cellulit?
Ilość zabiegów jest indywidualna, w zależności od oczekiwań pacjenta i zaawansowanego problemu. Najczęściej zaleca się wykonanie serii 4 -6 zabiegów w odstępie 2 -4 tygodni.
Jakie są korzyści z wykonywanego zabiegu Onda?
- wyszczuplenie i modelowanie sylwetki
- zmniejszenie miejscowego nagromadzenia się tkanki tłuszczowej
- uzyskanie napiętej, elastycznej skóry o zmniejszonej wiotkości
- zredukowany cellulit
Na jakich partiach wykonywany jest zabieg Onda?
- brzuch
- boczki
- pośladki
- uda
- obszar nad kolanami
- ramiona
- bryczesy
- wewnętrzna cześć ud
- plecy tzw. motylki
Czy Onda jest bezpiecznym i bezbolesnym zabiegiem?
Wbudowane w głowicach ciągłe chłodzenie pozwala uniknąć niepożądanego przegrzana zewnętrznych warstw skóry, co czyni w rezultacie zabiegiem bezbolesnym. Odczucia po zabiegu można porównać do głębokiego masażu ciała.
Jak działa Onda na redukcję cellulit?
Dzięki specjalnej głowicy działającej płycej na tkanki, możliwe jest skuteczne rozbijanie cellulitu oraz wygładzenie skóry.
Laserowe usuwanie tatuażu i makijażu permanentnego
Jakie są zalety Lasera Q -Switch?
- usuwanie tatuażu
- usuwanie makijażu permanentnego
- peeling węglowy
Dla kogo zalecany jest zabieg Laserem Q- Switch?
Zabieg dedykowany jest wszystkim osobom, które chcą pozbyć się nieudanych tatuaży lub nieudanego wykonania zabiegu makijażu permanentnego brwi i ust.
Do czego wykorzystuje się Laser Q – Switch?
Laser Q – Switch jest skuteczną metodą stosowaną podczas zabiegów takich jak usuwanie tatuażu i makijażu permanentnego. Działanie lasera polega na bardzo szybkim liczonym w nano/piko sekundach sposobie dostarczanym odpowiedniej długości wiązki laserowej w głąb skóry. Wiązka absorbowana przez barwnik tatuażu lub makijażu permanentnego rozbija barwnik na drobne elementy.
Fragmenty rozbijanego barwnika znajdujące się w głębszych warstwach skóry ulegają eliminacji na drodze fagocytozy (wchłonięciu) przez makrofagi ( komórki odpornościowe). Jest to bardzo skuteczny zabieg, jednak wymaga on wykonania kilku serii zabiegów. W niektórych przypadkach usunięcie tatuażu stanowi prawdziwe wyzwanie i wymaga większej częstotliwości. W skrajnych przypadkach całkowite zlikwidowanie tatuażu jest nie możliwe.
Co decyduje o szybkości usuwania tatuażu?
Substancje użyte do wykonania tatuażu ma decydujący wpływ na efektywność zabiegów laserowych.
Ile czasu należy odczekać przed przystąpieniem do kolejnego zabiegu laserowego usuwania tatuażu?
Minimalny odstęp czasu do następnego zabiegu laserowego usuwania tatuażu to 4 tygodnie.
Przeciwwskazania do usuwania tatuażu
- ciąża
- stosowanie specyfików światło uczulających (nagietek, dziurawiec)
- cukrzyca
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- opalona skóra – minimum 2 tygodnie przerwy od opalania na słońcu lub solarium
- zmiany skórne w obszarze tatuażu
- zażywanie leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, witaminy E, A aspiryny w okresie 2 tygodni przed zabiegiem
- stosowanie antydepresantów i innych leków zawierających składniki światło uczulające
Jak należy postępować po zabiegu usuwania tatuażu?
- skórę należy smarować preparatami przyspieszającymi gojenie np. Solcoseryl, Cicaplast, Zinalfat
- przez okres gdy skóra jest bardziej wrażliwa unikać kąpieli danego miejsca
- unikać opalania przez okres miesiąca.
- unikać ćwiczeń fizycznych, masaży, długiego moczenia miejsca po zabiegu przez okres od kilku do kilkunastu dni w zależności od wrażliwości skóry, objawów po zabiegu i innych
- wskazane jest, aby pacjent do czasu zniknięcia obrzęku po zabiegu nie korzystał z sauny lub basenu publicznego.
- w razie narażenia na silne nasłonecznienie stosować kremy z wysokim filtrem UV
Efekty pozabiegowe:
- rumień, obrzęk
- świąd bezpośrednio po zabiegu
- zwiększenie wrażliwości skóry
- uszkodzenie ciągłości skóry
- pęcherzyki i strupki – sporadycznie przy usuwaniu tatuaży kolorowych, powierzchowne i łatwo gojące się, spowodowane tym że głowica do usuwania koloru emituje światło którego chromoforem jest m.in. kolor czerwony (czyli hemoglobina)
- zmiany pigmentacji skóry – przebarwienia i odbarwienia częściej u osób o ciemniejszych fototypach skóry, zanikają w ciągu 3 – 6 miesięcy
- na naświetlanym obszarze mogą wystąpić zasinienia skóry, zanikające w ciągu 5 do 15 dni.
- brązowe zabarwienie skóry może się utrzymywać do 3 miesięcy
- możliwość uaktywnienie się na naświetlanym obszarze wirusa opryszczki u nosicieli tego wirusa
- bliznowacenie niemal niemożliwe, jednak z uwagi na przypadki wyjątkowe musiało zostać wpisane, dlatego też przy pierwszym zabiegu wykonywane są testy, a parametry pracy lasera dobierane tak by uzyskać informacje o wrażliwości skóry
Czy można spożywać alkohol przed i po zabiegu usuwania tatuażu?
Alkoholu nie spożywamy ok. 24 godziny przed i po zabiegu.
Czy świeży tatuaż zrobiony 1-2 dni wcześniej usuwa się łatwiej niż starszy tatuaż?
Po wykonaniu świeżego tatuażu należy odczekać minimum 12 tygodni przed przystąpieniem do zabiegu.
Czy zabieg usuwania tatuażu/makijażu permanentnego jest bolesne?
W trakcie zabiegu pacjent może odczuwać pieczenie, aby zapobiec przegrzaniu naskórka oraz zmniejszyć dolegliwości bólowe stosuje się różne formy chłodzenia npy. coolpak lub zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. W przypadku tatuaży o dużych rozmiarach zalecane jest wykonanie zabiegu w kilku sesjach na różnej partii ciała.
Jaki kolor tatuażu najłatwiej usunąć?
Ważna jest informacja jaki rodzaj cząsteczki został wprowadzony do skóry i jak będzie przebiegał proces wchłaniania po „rozbiciu ich laserem".Najłatwiej usunąć jest tatuaż w kolorze ciemnym.
Jaka jest ilość potrzebna do usuwania tatuażu, makijażu permanentnego?
Liczba zabiegów zależy od kolory makijażu, głębokości osadzonego pigmentu, typu barwnika, odcienia skóry (im mniej opalona tym bardziej pożądany efekt, mniejsza tendencja do powstania oparzeń czy przebarwień). Indywidualnej rekcji układu immunologicznego na działanie lasera.
Laserowe usuwanie blizn i przebarwień eCO2
Podstawowe informacje
Laser eCO2 wydziela falę świetlną o długości 10600nm jest to światło z zakresu dalekiej podczerwieni. Światło to jest absorbowane przez wodę zawartą w tkankach. Podgrzewa ją w bardzo szybkim tempie i odparowuje. Laser w trybie frakcyjnym tworzy od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy mikrouszkodzeń w tkance, zostawiając jednocześnie pomiędzy nimi tkankę zdrową. Dzięki zdrowej tkance uszkodzenia zaczynają się goić następuje gwałtowny przyrost kolagenu i w konsekwencji odbudowa ''nowej'' zdrowszej skóry.
Czy zabiegi z użyciem lasera eCO2 są bezpieczne?
Jakie efekty daje zabieg?
W zależności od wskazania efekty są różne.
- W przypadku lekkich bądź średnich blizn potrądzikowych będzie to nawet 100% poprawy, w przypadku blizn ciężkich 60 do 80%. W przypadku zabiegów resurfacingu będzie to wyraźne odmłodzenie danej powierzchni ciała, wypłycenie bądź w przypadku mniejszych nawet likwidacja zmarszczek. Występuje także pogrubienie i ogólna poprawa kondycji skóry. Następuje również poprawa jej kolorytu. Generalnie im gorsza kondycja skóry tym lepszy rezultat.
- W zakresie zabiegów ginekologicznych wskazaniami może być na przykład redukcja wysiłkowego nietrzymania moczu, leczenie atrofii śluzówki występującej chociażby przy menopauzie, czy też chęć obkurczenie narządu i poprawienia nawilżenia celem poprawy jakości życia seksualnego.
Jakie są zalecenia pozabiegowe?
Chłodzenie – bezpośrednio po zabiegu przez min. 20-30min! Okłady Cold Pack. Chłodne okłady mogą być kontynuowane w domu.
- Przez 24 godziny po zabiegu należy stosować tylko i wyłącznie zalecony preparat przyspieszający gojenie i regenerację skóry.
- Przez 24 godziny nie wolno myć skóry wodą!
- Przez 24 godziny unikać kontaktu ze zwierzętami.
- Od 2 doby pacjent stosuje preparaty natłuszczające aby zlikwidować uczucie ściągniętej, suchej i swędzącej skóry.
- W tym czasie należy zaprzestać stosowania kosmetyków codziennego użytku. Nie należy przyspieszać złuszczania się skóry ( peeling, pocieranie naskórka), proces ten powinien odbywać się samoistnie.
- Po 2 dniach od zabiegu można myć skórę i nakładać na nią makijaż, unikając drażnienia skóry w obszarze objętym zabiegiem.
- Początkowo skóra jest obrzęknięta i zaczerwieniona ( jakby poparzona na słońcu), mogą też wystąpić maleńkie ranki z których może sączyć się płyn (surowiczy lub krwisty), następnie skóra robi się szorstka, ściąga się i pęka, może pojawić się zbrązowienie skóry oraz ślady kwadratowej siatki na całej powierzchni skóry poddanej zabiegowi – zmiany te ustępują w ciągu kilku – kilkunastu dni.
- Przebarwienia znacznie ściemnieją, skóra złuszczy się
- Konieczna jest fotoprotekcja czyli ochrona przed słońcem. Należy regularnie stosować kremy z wysokim filtrem UV przez co najmniej 30 dni po zabiegu.