Wstecz

Usuwanie blizn laserem

Brzydkie i widoczne blizny to bardzo często nieprzyjemne skutki dawnych urazów lub chorób. Szczególny problem stanowią jeśli znajdują się one w miejscach mocno eksponowanych – takich jak twarz. Jednak po raz kolejny z pomocą przychodzi technologia. Laserowe usuwanie blizn to już nie science fiction.

Jak przebiega laserowe usuwanie blizn?

Skóra to największy spośród naszych organów. Skutecznie oddziela ograny wewnętrzne przed czynnikami zewnętrznymi. Oznacza to, że jest stale narażona na kontakt z czynnikami szkodliwymi oraz uszkodzeniami. Gdy jej ciągłość zostaje przerwana, powstaje rana, którą organizm musi szybko uzupełnić. W tym celu (jeśli uszkodzenie było znaczne) produkowana jest duża ilość słabo unerwionej, zbitej tkanki łącznej. To ona właśnie odpowiada za powstawania blizn.

Aby usuwanie blizn było skuteczne przede wszystkim należy rozbijać tkankę łączną. W tym celu doskonale sprawdza się wiązka lasera. Pozwala ona w precyzyjny sposób uszkodzić mikrokolumny położone wewnątrz skóry, jednocześnie pobudzając ją do wzmożonej produkcji nowych, zdrowych komórek. Dzięki temu blizna już na etapie gojenia się po zabiegu jest znacznie bardziej miękka i mniej widoczna.

Co ważne, laserowe usuwanie blizn, nie uszkadza skóry wokół. Zabieg ten jest wykonywany przy użyciu lasera frakcyjnego eCO2. Pozwala on na stałą kontrolę nad procesem tak, aby usuwanie blizn laserowo było możliwie jak najbardziej skuteczne oraz bezpieczne.

Usuwanie blizn laserowo to nie tylko kwestia estetyki

Bardzo wiele osób, gdy słyszy hasło „laserowe usuwanie blizn” od razu myśli, że zabieg ten ma jedynie zastosowanie czysto estetyczne. Tymczasem jest to błędne spojrzenie na to zagadnienie. Tkanka łączna, jest znacznie mniej elastyczna niż skóra właściwa. Dlatego wiele blizn (zwłaszcza gdy są one bardzo duże lub jest ich spore nagromadzenie), zmniejszają rozciągliwość skóry. Czym może to skutkować?

W wielu przypadkach powoduje to nieprzyjemne uczucie „ciągnięcia” skóry. Bywa, że czasem blizna pęka, powodując powstawanie kolejnych ran. Te z kolei są doskonałą drogą dla zakażeń czy infekcji. Zdarza się również, że blizna ogranicza ruchy. Jest to poważny problem medyczny. Może bowiem skutkować powstawaniem przykurczy lub nawet degradacji stawów. W tym przypadku usuwanie blizn jest ważnym i potrzebnym zabiegiem, który wpływa na zdrowie i nie ma charakteru estetycznego.

Ile kosztuje laserowe usuwanie blizn?

Na to pytanie niestety odpowiedź nie jest prosta. Wszystko zależy od wielkości blizny czy jej umiejscowienia. Warto wiedzieć również, że pełne efekty laserowe usuwanie blizn daje dopiero po kilku zabiegach.

Pamiętać należy także, że na usuwanie laserowe blizn warto zdecydować się gdy blizna jest jeszcze świeża. Z czasem ilość nieelastycznej tkanki łącznej się zwiększa, co sprawia, że laser ma trudniejsze zadanie. W tej sytuacji może być wymagana większa ilość sesji. Wtedy usuwanie blizn jest bardziej pracochłonne i czasochłonne – a co za tym idzie droższe.