Wstecz

Skuteczne techniki depilacji

Golenie, czy też depilacja, jest standardowym elementem higieny osobistej. Już w starożytności ludzkie pozbywali się niechcianego owłosienia. Przez tysiące lat ludzkość doskonaliła techniki usuwania włosów. Od pierwszych, prymitywnych ostrzy aż po zaawansowane techniki zapewniające trwały efekt – takie jak laser. Frazy takie jak „depilacja nóg – metody” czy zapytania „jak golić nogi?” są niezwykle popularne we wszystkich wyszukiwarkach internetowych. Zatem jakie są najskuteczniejsze obecnie dostępne techniki depilacji?

Depilacja maszynką do golenia

To zdecydowanie najpopularniejsza i najbardziej dostępna spośród wszystkich technik. Maszynki bez problemu można kupić we wszystkich supermarketach, dyskontach, a także większości sklepów osiedlowych. Jest to również zdecydowanie najszybszy sposób na pozbycie się owłosienia. W zależności od miejsca depilowanego, zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut.

Niestety golenie maszynką nie jest dla każdego. Osoby o delikatnej skórze bardzo często narzekają na bolesne podrażnienia. Problemem są również zacięcia. Te większe mogą nawet skutkować pojawieniem się brzydkich i widocznych blizn. Jednak nawet małe skaleczenia są problemem. Każde przerwanie ciągłości skóry to doskonała droga dla bakterii i wirusów, które mogą w ten sposób z łatwością wynikać do organizmu.

Maszynka jest również mało skuteczną metodą. Zwykle po jej użyciu efekt gładkiej skóry otrzymuje się zaledwie przez 1-2 dni.

Depilacja przy użyciu depilatora

Depilator to kolejna bardzo przystępna metoda pozbywania się owłosienia. W odróżnieniu od maszynki do golenia, urządzenie to sprawnie usuwa włosy z cebulkami. Dzięki temu efekt otrzymuje się znacznie dłużej (zwykle około 2. tygodni).

Niestety metoda ta jest znacznie bardziej bolesna od zwykłej maszynki do golenia. Dodatkowo również podrażnia skórę, a przez jakiś czas po zabiegu powoduje charakterystyczny efekt „gęsiej skórki”.

Ponadto depilator zaburza naturalne ułożenie włosów. Nierzadko przekłada się to na ich tendencję do wrastania. To z kolei powoduje powstawanie nieestetycznych i bolesnych ran.

Dodatkowo problemem jest zakup urządzenia. Najtańsze modele można nabyć już za około 100 zł. Z reguły nie warto jednak w nie inwestować. Dobrej jakości, markowe modele zaczynają się od około 300 zł, a to już znaczący wydatek.

Depilacja kremem

Po goleniu maszynką i depilatorze, krem do depilacji to trzecia najpopularniejsza technika. Jest bezbolesna i łatwa do przeprowadzenia. Z kolei odpowiednie preparaty można z powodzeniem kupić w każdej drogerii od 30 zł.

Krem taki rozpuszcza włoski, dzięki czemu ich usunięcie jest niezwykle łatwe.

Niestety preparaty takie nie usuwają cebulek włosów. Przez to owłosienie dość szybko odrasta (zwykle jest to zaledwie między 3 a 4 dni). Ponadto kremy do depilacji to dość agresywna chemia. Może więc powodować silne reakcje alergiczne. Dlatego należy starannie dopierać produkty oraz należy dokładnie obserwować skórę po każdym zabiegu. W razie pojawiania się jakichkolwiek niepożądanych efektów należy skonsultować się z lekarzem.

Depilacja woskiem

Ta metoda również nie należy do szczególnie innowacyjnych. Jednak cieszy się sporą popularnością za względu stosunkowo długo utrzymujący się efekt oraz niskie koszty, które generuje (około 20-30 zł w domowych warunkach)

Mechanizm działania tej metody jest niemalże identyczny jak w przypadku depilatora. Wosk przyklejając się do włosów i pozwala na ich usunięcie wraz z cebulkami. Dzięki temu efekt utrzymuje się około 2 tygodni.

Niestety metoda ta łączy w sobie wszystkie wady, które cechują depilator – efekt „gęsiej skórki”, podrażnienia, bolesność zabiegu, możliwość wrastania włosów. Dodatkowo niektóre składniki wosku mogą wywoływać reakcje alergiczne. Dlatego depilacja woskiem nie jest polecana wszystkim.

Depilacja laserowa

To zdecydowanie najbardziej zaawansowana technika. Informacje jak przebiega cały proces można znaleźć klikając tutaj.

Podstawową zaletą lasera jest to, że pozwala usunąć włosy na stałe. Promień lasera pozwala zniszczyć komórki odpowiedzialne za odbudowywanie cebulek. Zabieg przeprowadzany musi być za każdym razem w profesjonalnym gabinecie pod okiem doświadczonego lekarza lub kosmetologa. Jednak dzięki temu jest on nie tylko skuteczny, ale przede wszystkim bezpieczny.

Pojawia się zatem pytanie – Ile kosztuje depilacja laserowa? Ceny są bardzo zróżnicowane. Wpływ ma na to fakt, że cały proces wymaga kilku zabiegów. Im większa powierzchnia skóry, tym będzie ich potrzeba więcej. Szczegółowy cennik dostępny jest tutaj.

Depilacja laserowa jest polecana przede wszystkim osobom, które zmagają się z problemem wrastania włosów. W takich przypadkach tylko stałe usunięcie cebulek pozwoli całkowicie wyeliminować ten problem.