Wstecz

Przebarwienia skóry – powody i leczenie

Za odcień jaki ma nasza skóra odpowiedzialna jest melatonina, czyli naturalny barwnik. Jej ilość zależna jest od karnacji czy rasy. Zdarza się jednak, że w niektórych miejscach jest jej więcej, co powoduje powstawanie nieestetycznych przebarwiań na skórze. Niektóre z nich mogą być wynikiem lub wręcz objawem choroby.

Jakie są powody powstawania przebarwień na skórze?

Zaznaczyć należy, że miejscowe większe skupiska (nagromadzenia) melatoniny są całkowicie naturalne. Ich wynikiem są chociażby piegi lub pieprzyki. Często ciemnieją one pod wpływem działania promieniowania słonecznego (wynik powstawania opalenizny, czyli zwiększania produkcji melatoniny) i są w większości niegroźne dla naszego zdrowia. Choć w przypadku większych pieprzyków konieczna jest ich regularna kontrola u lekarza!

Niestety niektóre przebarwienia na skórze mogą być wynikiem przebytej lub aktualnej choroby. Przykładem może być bielactwo. Choroba ta może być wrodzona (dziedziczona genetycznie) lub nabyta. Niestety naukowcy wciąż nie znają przyczyny jest występowania.

Inne przyczyny przebarwiań skóry to stany zapalne, zaburzenia hormonalne oraz choroby wątroby i nerek, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, a także nowotwory. W przypadku wszystkich wymienionych problemów, w wyniku rozwoju zaburzeń mogą w organizmie powstawać związki o ciemnym kolorze, które następnie odkładają się w skórze. Należą do nich między innymi ochronoza, alkaptonuria, hemochromatoza oraz melanoza.

Zatem wszelkie przebarwienia na twarzy lub innych miejscach na ciele nie są wyłącznie kwestią estetyczną. Mogą być objawem rozwoju choroby. Z tego powodu po zaobserwowaniu powstawania plam lub jakichkolwiek zmian barwinkowych należy bezzwłocznie udać się do lekarza w celu wykonania pełnej diagnostyki.

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?

Leczenie przebarwiań należy zacząć od ustalenia przyczyny ich wystąpienia. Często wyleczenie choroby powoduje, że nadmiar ciemnych związków zostaje naturalnie usunięty z organizmu.

Jeśli ilość barwnika jest na tyle duża, że organizm sam nie jest w stanie ich się pozbyć, stosuje się leki o działaniu odbarwiających. W ich składzie znajduje się arbutynę, hydrochinon, a także witaminy A oraz E.

Bardzo skuteczne są również peelingi. Dużą popularnością cieszą się również zabiegi laserowe. Wiązka o właściwie dobranej długości fali powoduje uszkodzenie i rozpad melatoniny, która następnie zostaje usunięta z organizmu. Jest to więc skuteczna oraz bezpieczna technika usuwania przebarwień na skórze.

Jednak podstawą przy usuwaniu przebarwień zawsze jest ochrona skóry przed działaniem słońca. Zatem przypadku pytania „Co na przebarwienia skóry?” – pierwszą odpowiedzią powinny być dobrej jakości kremy z filtrem UV. Bez nich żadna metoda nie da pożądanych efektów. Warto o tym pamiętać już na początku leczenia.