Wstecz

Proces retynizacji skóry – od czego zacząć?

Nie od dziś wiadomo jak zbawienny wpływ na skórę na stosowanie kosmetyków zawierających witaminę A. Nie bez przyczyny nazywamy ją witaminą młodości. Preparaty zawierające retinoidy znalazły zastosowanie w terapii cer starzejących się, z przebarwieniami, ze zmianami trądzikowymi oraz tłustych z problemem rozszerzonych porów.

Co oznacza termin retynizacja ? To nic innego, jak budowanie tolerancji skóry na retinol i jego pochodne. W jaki sposób wdrożyć kosmetyki z retinoidami do codziennej pielęgnacji? Zachęcamy do zapoznania się ze wskazówkami kosmetologów Pro Laser Clinic.

Przyzwyczajanie się skóry do działania retinolu trwa ok 4-6 tygodni. W tym czasie możemy zaobserwować podrażnienie, większą wrażliwość oraz zaczerwienienie skóry. Początkowo zaleca się stosowanie preparatów o niższym stężeniu 2 razy w tygodniu w pielęgnacji wieczornej. W miarę zwiększenia tolerancji można zwiększyć częstotliwość aplikacji. Podczas stosowania tego typu kosmetyków bardzo ważne jest stosowanie kremów odbudowujących barierę hydrolipidową oraz konieczne jest nakładanie kremów z spf 50 na dzień.

Retinol, retinal, palmitynian retinylu, a może kwas retinowy ? Którą formę witaminy A wybrać?

Witamina A w kosmetykach jest obecna pod różnymi formami. Różnią się one nieco między sobą swoją mocą oraz efektami, które mogą wywołać. Wiedza na temat aktywności poszczególnych form tej witaminy jest kluczowa, aby właściwie dobrać preparat pod wymagania skóry. Wiele kosmetyków drogeryjnych ma napisane na etykiecie informację, że zawiera retinol, ale bardzo często jest on pod postacią nieaktywnej formy (Retinyl Palmitate) Poniższe retinoidy najczęściej stosowane w kosmetykach:

-retinol jest najbardziej rozpowszechnioną postacią retinoidów. Może być stosowany już po 25 roku życia, a nawet wcześniej w przypadku cer trądzikowych z nadmiernym łojotokiem. W skórze przekształca się w retinaldehyd, a następnie kwas retinowy
-retinal, inaczej retinaldehyd. Jest polecany dla skór bardziej wrażliwych, ponieważ jest łagodniejszy. Natomiast znacznie szybciej przekształca się w skórze do kwasu retinowego niż retinol, dlatego szybciej będzie oddziaływał na komórki skóry
-palmitynian retinylu jest pochodną retinolu, ale oddziałuje bardzo powierzchownie. Nie przekształca się w skórze do kwasu retinowego, w związku z czym nie wykazuje działania stymulującego (nie jest aktywną formą witaminy A). Świetnie natłuszcza i odżywia skórę -kwas retinowy jest składnikiem leków, które są dostępne na receptę i mogą być stosowane tylko pod kontrolą i na zlecenie dermatologa

Jakich efektów możemy się spodziewać ?

Aktywne formy Witaminy A stymulują skórę do produkcji kolagenu, w związku z czym skóra staje się bardziej napięta, jędrna, a zmarszczki spłycone. Normalizują one procesy rogowacenia w przewodach łojowych, co ogranicza powstawanie zaskórników. Ponadto reguluje wydzielanie łoju. Redukuje przebarwienia.

Okres jesienno-zimowy jest idealny do wdrożenia mocniejszych składników kosmetycznych tj. retinoidy. Stosowane systematycznie mają niesamowity wpływ na naszą skórę. Napinają, redukują pory, wyrównują koloryt skóry. Jak widać składnik ten działa wielotorowo i można stosować go jako profilaktykę przeciwstarzeniową. Należy jednak zwrócić uwagę, że ze względu na swoje teratogenne właściwości nie powinny go stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią. W takim przypadku świetną alternatywą będą kosmetyki z bakuchiolem.

Chcesz kompleksowo zadbać o swoją skórę ?

Zapraszamy do gabinetu Pro Laser Clinic w Łodzi, gdzie oferujemy zabiegi z zakresu laseroterapii i kosmetologii estetycznej: laser frakcyjny CO2, Dermapen 4.0, peelingi medyczne pHformula, laserowy peeling węglowy, oczyszczanie wodorowe, geneo, infuzja tlenowa. Doświadczeni kosmetolodzy przedstawią konkretny plan zabiegowy oraz przekażą wskazówki dotyczące pielęgnacji domowej.

Zapisy pod numerem ! 667 990 990