Wstecz

Medycyna estetyczna a chirurgia plastyczna

Określenia medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna nierzadko są stosowane zamiennie. Nawet wielu pacjentów nie potrafi wskazać znaczących różnic pomiędzy tymi dwoma dziedzinami. Tym czasem są one zasadnicze.

Medycyna estetyczna lub też medycyna kosmetyczna

Medycyna estetyczna zajmuje się wszelkimi zabiegami, które poprawiają wygląd ciała. Są to mało inwazyjne zabiegi, które mogą być wykonywane w gabinetach kosmetycznych. Właśnie dlatego nierzadko określa się ją „medycyną kosmetyczną”. Należy jednak zwrócić uwagę, że jest to nazwa bardzo mało precyzyjna i nie do końca zgodna z przyjętą nomenklaturą

Medycyna estetyczna zabiegi

Najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej to:

  • Usuwanie tatuażu;
  • Laserowa depilacja;
  • Modelowanie sylwetki.

Problemem jest tu wyznaczenie granicy zabiegu inwazyjnego. Czy przerwanie ciągłości tkanek oznacza, że zabieg jest już poważny i „inwazyjny”? Cóż, trudno jest to dość do porozumienia. Z tego powodu łatwiej medycynę estetyczną określić jako specjalizację, która nie powoduje trwałych zmian ciała.

Chirurgia plastyczna

Posiadając wiedzę czym zajmuje się medycyna estetyczna bardzo łatwo jest zrozumieć czym jest chirurgia plastyczna. Otóż jest to specjalizacja medycyny, która zajmuje się trwałymi zmianami ciała, które są wynikiem inwazyjnych zabiegów chirurgicznych.

Do najpopularniejszych z nich należą:

  • Korekta nosa, uszu czy brwi;
  • Liposukcje;
  • Liftingi;
  • Odsysanie tłuszczu;
  • Powiększanie biustu.

Jak nie trudno zauważyć są to skomplikowane i rozbudowane procedury medyczne, które wymagają gruntownej wiedzy medycznej, głównie skupiającej się wokół chirurgii.

Kto zajmować się może medycyną estetyczną?

Chirurgiem plastycznym może zostać tylko lekarz (absolwent kierunku „Medycyna”), który ukończył specjalizację „Chirurgia plastyczna”. To dla większości osób jest oczywiste i jasne.

Nieco bardziej sprawa skomplikowana jest w przypadku medycyny estetycznej. W gabinetach z powodzeniem możemy spotkać zarówno lekarzy (głównie chirurgów plastycznych i dermatologów) jak i kosmetologów. Ci ostatni w istocie lekarzami nie są, choć ich wiedza i wykształcenie również nierozerwalnie związana jest z zagadnieniami medycznymi.

Od kilku lat w tej materii trwa nawet spór. Środowisko lekarskie stara się walczyć, aby tylko oni mogli wykonywać zabieg medycyny estetycznej. To jednak ograniczałoby kosmetologów, których praca (zgodnie z prawem) jest ograniczona do wykonywania wszystkich czynności, które mają upiększać ciało, lub też działać profilaktycznie. Wiele z nich już dziś wymaga przerwania ciągłości skóry. Mowa to chociażby o podawaniu mieszkanek odżywiających skórę. Ich aplikacja wymaga zastosowania igły. Tymczasem idealnie wpisują się w definicję profilaktyki oraz poprawy wyglądu skóry.

Spór ten zapewne jeszcze będzie trwać. Tymczasem warto wiedzieć, że w dobrych gabinetach medycyny estetycznej pracują doświadczeni specjaliści, który posiadają gruntowną wiedzę, która powala im na bezpieczne i kompleksowe zadbanie o wygląd i kondycję pacjenta.