Wstecz

Laser w medycynie

Lasera w medycynie nie jest nowością. Pierwsze zabiegi z jego wykorzystaniem przeprowadzano już w latach ‘60 XX wieku. Narzędzie to zdobyło jednak ogromną popularność i dziś wykorzystywane jest w bardzo wielu dziedzinach medycyny – od chirurgii ogólnej, aż po okulistykę.

Jak działa laser?

W zasadzie słowo „laser” wcale nie oznacza wiązki światła. Nazwa ta odnosi się do urządzenia, które ją emituje.

Działanie lasera optycznego jest dość skomplikowane i wymaga znajomości zagadnień z zakresu fizyki oraz optyki. Jednak w dużym skrócie…

Na laser składają się zwierciadła pomiędzy którymi jest ośrodek czynny, układ pompujący oraz rezonator optyczny. Na początku układ pompujący dostarcza energię w postaci elektronów do ośrodka czynnego, w którym znajduje się gaz lub minerał. W nim dochodzi do wzmocnienia wiązki poprzez powielenie fotonów. Następnie rezonator optyczny (lub też „układ optyczny”) pozwala na wybranie właściwych fotonów.

Wiązka lasera jest to więc nic innego, jak wzmocnione światło, które wykazuje się bardzo dużą energią. Dzięki nowoczesnym systemom sterującym układem pompującym, współczesne urządzenia pozwalają na precyzyjne dobranie długości fali. To z kolei pozwala bardzo dokładnie dobrać wiązkę do określonej procedury medycznej.

Do czego wykorzystuje się laser w medycynie?

Laser dzięki swoim właściwościom jest dość powszechnie wykorzystywany w medycynie. Oto kilka wybranych przykładów:

Chirurgia – tak zwany nóż laserowy stosowany jest do cięcia tkanek. Pozwala na usuwanie zmian nowotworowych, guzów łagodnych czy angioplastyce tętnic. Dzięki wykorzystaniu zjawiska koagulacji, laser zmniejsza utratę krwi oraz powala na bardzo precyzyjne usuwanie tkanek.

Okulistyka – z uwagi na konieczność zachowania niezwykłej precyzji, lasery są doskonałym rozwiązaniem w przypadku nacięć, na przykład podczas operacji zaćmy czy usuwaniu cyst. Pozwalają na miejscową koagulację oraz fotoabliację. Wykorzystywany jest w leczeniu jaskry, zrostów, odwarstwień siatkówki, chirurgii refrakcyjnej oka, a także chorób naczyń krwionośnych oka.

Urologia – laser pozwala na kruszenie i usuwanie złogów w moczowodach, a także koagulacji guzów czy chirurgii nerek.
Gastrologia i gastroenterologia – pozwala na udrażnianie przełyku poprzez usuwanie guzów. Dodatkowo promień lasera wykorzystywany jest do koagulacji tkanek podczas zbiegów.

Dermatologia – poza usuwaniem zmian skórnych (brodawek czy zmian barwnikowych) laser umożliwia ujędrnianie skóry, wygładzania zmarszczek, a także koagulacji naczyniaków.

Co warte zauważenia, laser wykorzystywany jest również do biostymulacji, czyli pobudzaniu organizmu do szybszej regeneracji uszkodzonych tkanek. Z tego powodu cieszy się również dużym powadzeniem również w:

  • Rehabilitacji,
  • Reumatologii,
  • Ortopedii,
  • Medycynie estetycznej,
  • Leczeniu chorób krążenia.