Wstecz

Jak zadbać o skórę zimą?

Nie da się ukryć, że ciepłe, letnie miesiące są już za nami. Choć aktualnie trwa jesień, to z każdym dniem jesteśmy coraz bliżej zimy. Ta pora roku jest szczególnie wymagająca dla naszego organizmu. Niska temperatura oraz suche powietrze inaczej na nas działa. Dlatego właśni skóra zimą wymaga nieco innych zabiegów. Tylko ona pozwolą jej zachować ładny i zdrowy wygląd. Zatem jak o nią zadbać?

Podstawa to nawilżanie skóry zimą

Zimne powietrze w naszym klimacie charakteryzuje się niską wilgotnością. Sprawia to, że bardzo łatwo i szybko wysusza skórę. Podstawą jest więc jej nawilżanie.

Wybierając krem należy świadomie dobierać kosmetyk. Produkty nawilżające powinny przede wszystkim skutecznie zatrzymywać wodę w organizmie. Dlatego ważne, aby w swoim składzie miały glicerynę, kwas hialuronowy, ceramidy czy kwasy tłuszczowe.

Sucha skóra zimą również często pęka oraz pojawiają się na niej podrażnienia. Z tego powodu warto, aby krem posiadał również składniki łagodzące takie jak aloes czy alantoina.

Ochrona skóry zimą

Niestety nawet najlepsza pielęgnacja skóry zimą niewiele pomoże podczas długotrwałej ekspozycji na siarczysty mróz. Dlatego niezwykle ważny jest ubiór. Gdy na zewnątrz temperatura spada poniżej zera nie należy zapominać o rękawiczkach. Skóra dłoni wbrew pozorom jest dość delikatna. Z tego powodu wystawianie jej na działanie lodowatego i suchego powietrza często kończy się pojawieniem bolesnych podrażnień.

Warto również osłaniać szyję i dekolt. Skóra w tych miejscach ma stosunkowo dużą powierzchnię. Dzięki temu jest narażona na dużą utratę ciepła i przesuszanie się. Wato więc nosić swetry z golfem oraz szaliki.

Pielęgnacja skóry twarzy zimą

Niestety twarz to jedna z tych części, których osłonić ubraniem nie jesteśmy w stanie. Oczywiście bardzo dobrym nawykiem jest noszenie czapki (szczególnie jeśli chcemy uniknąć zapalenia zatok). Jednak raczej nikt nie wyobraża sobie chodzenia po mieście w kominiarce.

Choć zima w naszym klimacie raczej mało komu kojarzy się z piękną, słoneczną pogodą, to okazuje się, że skóra również w tym czasie jest narażona na silne działanie promieni UV. Problem ten szczególnie dotyczy osób mieszkających lub przebywających w górach. Dlatego pielęgnacja skóry twarzy zimą poza nawilżaniem powinna obejmować również stosowanie kremów z filtrem. Warto je nakładać za każdym razem gdy wychodzimy z domu i wiemy, że będziemy spędzać dużo czasu na zewnątrz. W tym przypadku wystarczyć powinna zwykła 30.

Dużo uwagi warto poświecić również ustom. Niestety na nich nie występują żadne gruczoły łojowe, które (w ograniczony sposób) zapewniają nawilżanie skóry zimą. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie gęstych balsamów do ust. Co istotne, należy stosować je nie tylko w dzień, ale również w nocy. Podczas snu warto nałożyć kosmetyk, aby pozwolić się ustom zregenerować po całym dniu. Z kolei „dzienne” balsamy powinny zapewniać ochronę przed promieniowaniem UV. Powinny więc zawierać filtr.