Wstecz

Jak wykorzystywany jest laser w medycynie estetycznej?

Ludzie od zawsze pragnęli poprawiać swój wygląd. Dążenie do perfekcji oraz naśladowanie obecnych dla swoich czasów kanonów piękna jest wpisane w ludzką naturę. Właśnie dlatego, choć medycyna estetyczna oficjalnie powstała w latach ‘70 XX wieku, to jej prawdziwych początków możemy szukać już w starożytności – u Greków, Rzymian, a nawet Egipcjan.

Medycyna estetyczna – co to jest?

Kierując się literaturą naukową, termin „medycyna estetyczna” oznacza – dział estetologii medycznej obejmujący procedury […] oraz zabiegi nieinwazyjne lub o niewielkim stopniu inwazyjności, których wyłącznym lub głównym celem jest poprawa fizycznej atrakcyjności pacjenta.1

Krótko mówiąc, jest to nic innego jak wszelkie działania, mające za zadanie uatrakcyjnić ludzkie ciało. Co ważne, określenie „nieinwazyjne” oznacza, że owe zabiegi nie mogą w sposób gwałtowny i znaczący zmieniać struktur ciała. To właśnie odróżnia medycynę estetyczną od chirurgii plastycznej.

Medycyna estetyczna – zabiegi

Skoro poznaliśmy już odpowiedź na jedno z najczęściej zadawanych pytań w wyszukiwarce Google, czyli – „medycyna estetyczna co to?”, poznajmy jakie zabiegi mogą wchodzić w jej skład.

Wachlarz dostępnych opcji jest ogromny. Dodatkowo jest on poszerzany dzięki ciągłemu i nieustannemu postępowi w dziedzinie medycyny estetycznej. Niemalże co roku pojawiają się nowe techniki lub urządzenia, lub są one znacząco udoskonalenie. Dzięki temu do klasycznych rozwiązań, takich jak:

Botox,
Liposukcja,
Mezoterapia igłowa,
Podawanie kwasu hialuronowego.

… coraz częściej w medycynie estetycznej stosowane są również bardziej innowacyjne techniki. Wykorzystuje się w nich chociażby fale radiowe (jak w przypadku modelowania sylwetki ONDA), czy wiązkę lasera.

Laser w medycynie estetycznej

Laser (jako urządzenie) jest w medycynie dość popularne i wykorzystywane w wielu dziedzinach. Korzystają z nich zarówno okuliści, jak i chirurdzy. Wszędzie ich stosowanie daje bardzo dobre efekty. Nie trzeba więc było długo czekać aż technologia te trafiła do medycyny estetycznej.

Promień lasera doskonale sprawdza się na przykład podczas usuwania tatuażu. Wiązka o właściwie dobranej długości fali, skutecznie rozrywa użyty podczas wykonywania wzoru barwnik, który następnie zostaje niewchłonięty przez organizm. Dzięki temu tatuaż znika bez pozostawiania nieestetycznych blizn.

Laser wykorzystywany jest również do usuwania zbędnego owłosienia. Depilacja laserowa jest jednym z najpopularniejszych zabiegów współczesnej medycyny estetycznej. Więcej na ten temat można przeczytać w innym materiale na naszym blogu.

1. Śpiewak Radosław, Estetologia medyczna, medycyna estetyczna, dermatologia estetyczna, chirurgia estetyczna, ginekologia estetyczna, stomatologia estetyczna – definicje i wzajemne relacje poszczególnych dziedzin, „Estetol Med Kosmetol”, 2012; 2(3), [dostęp online]: https://estetologia.pl/art/emk2012-014.pdf