Wstecz

Depilować miejsca intymne czy nie? Oto jest pytanie!

Moda? Higiena? Wygoda? Jest wiele powodów, dla których ludzie decydują się na depilacje miejsc intymnych. Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy mają swoje argumenty. Pytanie jednak – ile w nich prawdy?

Depilacja czymś nienaturalnym

Włosy obecne są na naszym ciele nie bez powodu. Przede wszystkim spełniają funkcję ochronną. Ograniczają dostęp promieniowania UV do skóry, pozwalają utrzymać ciepło oraz zapobiegają otarciom. Wszystko to ma bardzo duże znaczenie i sprawia, że nie można bagatelizować roli owłosienia.

Problem w tym, że już tysiące lat temu ludzkość osiągnęła poziom rozwoju, w którym włosy nie mają zbyt wiele okazji, aby spełniać swoją pierwotną funkcję. Za komfort termiczny odpowiadają ubrania, które na sobie nosimy. One również chronią nas przed działaniem promieniowania UV. Choć w tym przypadku wystarczą nam już same kosmetyki w postaci kremów przeciwsłonecznych.

Nieco inaczej można postrzegać jedynie kwestię ochrony otarciami. Jednak obecnie stosowane materiały (zwłaszcza w przypadku bielizny) są na tyle delikatne, że nie podrażniają skóry. Przez to depilacja zaczyna mieć sens.

A co w przypadku braku depilacji?

Włosy (zwłaszcza w miejscach intymnych) jako, że znajdują się pod warstwą ubrań, bardzo często są dobrym miejscem do rozwoju bakterii i grzybów. Wszystko za sprawą potu, który na nich osiada i nie może naturalnie odparować. Wszelkie drobnoustroje potrafią powodować infekcje intymne, które nierzadko wymagają leczenia. Najczęściej antybiotykami.

Rozwój bakterii i grzybów na włosach łonowych może również skutkować pojawieniem się nieprzyjemnego zapachu. On z kolei w wielu sytuacjach powoduje uczucie dyskomfortu.

Jak ogolić miejsce intymne?

Goleniu owłosienia jakiś czas temu poświęciliśmy osobny materiał. Dostępny jest on po kliknięciu tutaj. Warto jednak pamiętać, że miejsca intymne są szczególnie delikatne bez względu na płeć. Dlatego depilowanie bikini musi odbywać się w odpowiedni sposób.

A zatem jak depilować bikini? Poza klasycznymi metodami, takimi jak maszynka, czy wosk, warto pomyśleć o metodach bardziej trwałych. Jedną z nich jest laser. Depilacj laserowa pozwala raz na zawsze pozbyć się niechcianych włosów z okolic intymnych.

Depilacja laserem jest również bardzo często wybawieniem dla osób, których włosy mają tendencję do wrastania. Dzięki pozbyciu się mieszków często jest jedynym skutecznym sposobem na rozwiązanie tego problemu. W przeciwnym razie są oni narażeni na powstawanie kolejnych bolesnych i nieestetycznych ran.