Wstecz

Czym jest laserowy peeling węglowy?

„Czarne złoto” – takim mianem bardzo często określany jest jeden z naturalnych skarbów, który naturalnie występuje w Polsce. Jest to oczywiście węgiel. Jak się okazuje, pierwiastkiem tym są ni tylko zainteresowani górnicy. Doskonale sprawdza się on również w medycynie estetycznej. Doskonałym tego przykładem jest laserowy peeling węglowy, który poprawia wygląd i jakość skóry.

Jak działa peeling węglowy?

Laserowy peeling węglowy często występuje również pod nazwą „Black Doll”. Wszystko za sprawą charakterystycznego czarnej zawiesiny na bazie węgla, która jest nakładana na ciało pacjenta.

Substancja ta jest zawiesiną koloidalną. Oznacza to, że w cieczy znajdują się bardzo drobne cząstki stałe. W przypadku peelingu węglowego jest to oczywiście… węgiel. Wnika on najdrobniejsze zakamarki skóry, takie jak pory czy naturalne zagłębienia.

Po nałożeniu preparatu lekarz lub kosmetolog odczekuje około 15 minut, aż preparat zostanie wchłonięty. Następnie używany jest laser. Za pomocą specjalnej głowicy emitowana jest wiązka o długości fali 1064nm. Energia ta jest następnie absorbowana przez drobinki węgla. W ten sposób dochodzi do fototermolizy, czyli zniszczenia obumarłych lub chorych tkanek. Na ich miejscu szybko pojawiają się nowe komórki.

Peeling węglowy – efekty

Efekty jakie daje peeling laserowy są zwykle uzależnione od poziomu złuszczenia naskórka. Wyróżnić możemy: złuszczenie lekkie, średnie i głębokie. Im zabieg jest bardziej inwazyjny, tym daje lepsze efekty, ale wiąże się z wydłużonym czasem rekonwalescencji. Jest tak, gdyż organizm musi odbudować tkanki po zabiegu. Dopiero nowa, zdrowa i pełna kolagenu warstwa naskórka wygląda atrakcyjnie.

Dodatkowo laserowy peeling węglowy pozwala głęboko oczyścić i zamknąć pory. Pozwala też złagodzić zmiany powstałe w wyniku trądziku, a także zmniejszyć wydzielanie sebum. Wszystko to powoduje, że skóra jest nie tylko ładniejsza, ale również zdrowsza. Usunięcie nastego naskórka nierzadko wyrównuje kolor skóry oraz redukuje drobne zmarszczki. Przy właściwym dbaniu o skórę po zabiegu, ułatwia również jej odżywianie.

Laserowy peeling węglowy – przeciwwskazania

Jak w przypadku każdego zabiegu, istnieją pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają przeprowadzenie peelingu. Należą do nich przede wszystkim:

  • Ciąża i laktacja,
  • Nadwrażliwość na działanie światła i wiązki lasera,
  • Opalenizna (w szczególności świeża),
  • Stosowanie niektórych leków (w celu ich określenia wymagana jest konsultacja lekarska),
  • Padaczka,
  • Choroby skóry.