Wstecz

Czym jest kosmetologia?

Kosmetologia to od kilku lat temat, który dość mocno rozpala wyszukiwarki internetowe. Interesują się nim nie tylko przyszli pacjenci, lecz również ludzie młodzi, który myślą, aby powiązać swoją drogę zawodową z tą dziedziną. Czy jednak się ona zajmuje i jakie wykształcenie należy zdobyć, aby móc o sobie mówić jako o kosmetologu? Warto poznać odpowiedź na te pytania.

Kosmetologia co to?

Kosmetologia to jeden z działów dermatologii. Skupia się ona na poprawie wyglądu i jakości skóry, włosów i paznokci, a także ich leczeniu oraz ochronie przed czynnikami szkodliwymi. Jest to więc zagadnienie mocno medyczne, które łączy w sobie wiedzę z kilku różnych dziedzin.

Studia a kosmetologia

Aby zostać kosmetologiem należy posiadać wykształcenie wyższe. Na szczęście nie trzeba wybierać się na medycynę. Kosmetologia to interdyscyplinarna dziedzina nauki, która stanowi oddzielny kierunek studiów.

Kosmetologia najczęściej prowadzona jest na uczelniach o profilu medycznym. Zajęcia na niej prowadzą głównie lekarze dermatolodzy, alergolodzy, chemicy czy biotechnolodzy. Dzięki temu młodzi specjaliści są gruntowanie wykształceni z zakresu leczenia zmian skórnych, zapobieganiu występowaniu defektów czy wpływu substancji chemicznych na ciało człowieka.

Zainteresowanie kosmetologami na rynku pracy od kilku lat rośnie. Chętnie zatrudniają ich zarówno kliniki medycyny estetycznej, jak również koncerny zajmujące się produkcją kosmetyków. Z tego powodu studia kosmetologiczne coraz częściej prowadzą również szkoły prywatne. Czy warto je wybrać? To zależy od poziomu kształcenia jaki uczelnia oferuje. Na bardzo wielu z nich wykładają ci sami prowadzący co na uniwersytetach państwowych. Przed dokonaniem wybory warto więc przestudiować rankingi oraz poznać opinie studentów i absolwentów. W tym celu zwykle wystarczy wpisać w wyszukiwarce „studia kosmetologia”.

Kosmetologia czy warto?

Na pytanie czy warto wybrać się do kosmetologa jako pacjent, chyba nie trzeba odpowiadać. Każda pomoc gruntowanie wykształconego specjalisty jest na wagę złota. Pomoże on właściwie zadbać o kondycję naszej skóry, włosów i paznokci tak, aby nie tylko doskonale się prezentowała, ale również, aby była zdrowa i właściwie odżywiona.

Sprawa się nieco komplikuje gdy zaczynamy rozważać kosmetologię jako dziedzinę, z którą chcemy wiązać naszą karierę zawodową. Jak już wcześniej było wspomniane, jest to dziedzina nauki, która mocno wiąże się z medycyną. Zatem wiedza, która należy posiąść jest bardzo rozległa i specjalistyczna. Łączy w sobie anatomię, chemię i biotechnologię. Wymaga ciągłego kontaktu z ludźmi, w tym z osobami, które zmagają się z chorobami. Ponadto wymaga stałego poszerzania i uaktualniania swojej wiedzy – również po skończeniu studiów.

Wszystko to sprawia, że choć kosmetolodzy są potrzebni i poszukiwani, ale nie jest to praca dla każdego. Kandydaci na studia kosmetologiczne powinni być osobami mocno skupionymi na chęci pomocy innym. Muszą interesować się zagadnieniami medycznymi i chemią. Bardzo ważny jest również komunikatywność, otwartość na wyzwania, skrupulatność i odpowiedzialność. Dopiero połączenie tych cech oraz specjalistycznej wiedzy pozwala zostać dobrym kosmetologiem.