Wstecz

Cellulit – jak go zwalczyć?

Cellulit jest guzkowo-obrzękowo-włókniejącym zwyrodnieniem tkanki tłuszczowej. Charakteryzuje się obecnością guzków, nieregularnych wgłębień i zgrubień tkanki tłuszczowej. Problem ten ma związek z zaburzonym mikrokrążeniem krwi i limfy, gospodarką hormonalną oraz dietą.

W jaki sposób powstaje cellulit?

W pierwszym etapie dochodzi do przerostu adipocytów. Zmienia się również ich skład chemiczny- rośnie ilość tłuszczy nasyconych, a spada ilość nienasyconych. Następnie włókna kolagenowe kumulują się wokół adipocytów, tworząc zwłóknienia tkanki łącznej. Zwiększona polimeryzacja proteoglikanów skutkuje nadmiernym gromadzeniem się wody, natomiast ucisk na naczynia krwionośne utrudnia eliminację metabolitów.

Jak klasyfikujemy cellulit?
Do oceny nasilenia problemu wykorzystuje się 4 stopniową skalę cellulitu

stopień 0 – brak objawów klinicznych
stopień 1- podczas stania skóra jest gładka. Nierówności pojawiają się przy uciśnięciu stopień 2- nierówności tkanki tłuszczowej są widoczne podczas napinania mięśni. W leżeniu nie obserwuje się zagłębień i uwypukleń. Przy ujęciu skóry w fałd wyczuwalne są guzki stopień 3- nierówności skóry są widoczne zarówno w pozycji stojącej jak i w spoczynku. Podczas próby uciśnięcia może być odczuwalny ból. W tkance podskórnej obecne są guzki i grudki większych rozmiarów. Obserwuje się spadek elastyczności oraz zblednięcie skóry.

Jakie są czynniki predysponujące do powstania cellulitu?

Istnieje wiele czynników powodujących pojawienie bądź nasilenie się tego problemu. Niebagatelną rolę odgrywają predyspozycje genetyczne. Cellulit może uwidocznić się niezależnie od masy ciała czy aktywności fizycznej. Dotyczy kobiet wszystkich ras, natomiast zdecydowanie częściej jest obserwowany w przypadku rasy białej. Kolejnym ważnym aspektem jest gospodarka hormonalna. Procesy lipolizy i lipogenezy są kontrolowane przez: progesteron, testosteron, hormon adrenokortykotropowy, hormon tyreotropowy, glukagon, somatotropinę, hormon luteinizujący oraz glikokrtykosteroidy. Estrogeny powodują zwiększenie objętości adipocytów, zwiększają ilość płynu w przestrzeniach międzykomórkowych. Zaburzenia gospodarki hormonalnej mogą skutkować nasileniem lipogenezy, co może doprowadzić do powstania cellulitu. Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na funkcjonowanie tkanki tłuszczowej są choroby współistniejące oraz stosowanie niektórych leków. Do chorób mogących nasilać zwyrodnienia tkanki tłuszczowej zaliczamy: choroby układu krążenia, ginekologiczne, nefrologiczne, żołądkowo-jelitowe, zaburzenia metaboliczne tj. cukrzyca i hiperinsulinemia oraz niedoczynność tarczycy. Zaburzenia emocjonalne i długotrwały stres również może wpływać na pojawienie się cellulitu poprzez wzrost wydzielania glikokortykosteroidów, kortyzolu i katecholamin. Do leków nasilających ten problem zaliczamy: leki antykoncepcyjne, hormonalna terapia zastępcza, przeciwhistaminowe, betablokery oraz leki przeciwtarczycowe.

Kolejną grupą czynników, na którą mamy wpływ, są czynniki środowiskowe. Zaliczamy do nich nieodpowiednią dietę, siedzący tryb życia, noszenie obcisłej odzieży i butów na wysokim obcasie, palenie papierosów, picie alkoholu, zbyt silne rozgrzewanie organizmu, trzymanie nogi na nogę.

Jaki zabieg pozwala skutecznie zredukować cellulit ?

Do redukcji cellulitu świetnie sprawdza się zabieg modelujący sylwetkę Onda. Wykorzystuje on technologię mikrofal o częstotliwości 2,45 GHz. Cellulit, tak jak zostało opisane wyżej, to nie tylko zwiększona objętość komórek tłuszczowych, ale też zwłóknienia pomiędzy zrazikami tłuszczu. Mechanizm działania technologii Onda na cellulit opiera się na pochłanianiu energii przez zwłóknienia tkanki łącznej. Wysoka temperatura powoduje rozluźnienie włókien kolagenowych i zastąpienie ich przez nowe, bardziej elastyczne. Efektem tego procesu jest wygładzenie powierzchni skóry oraz zwiększenie jej napięcia. Dodatkowo zmniejszenie objętości adipocytów spowoduje mniejszy ucisk na naczynia krwionośne w tkance tłuszczowej. Redukuje się wielkość zrazików tłuszczowych co prowadzi do mniejszego pociągania za punkty kotwiczenia zwłóknień w przegrodzie. Dzięki powyższym procesom okolica poddana zabiegowi staje się szczuplejsza, gładsza i zdecydowanie bardziej napięta.

Cellulit jest bardzo powszechnym problemem wśród kobiet. Nie zawsze największą rolę w jego powstawaniu ma niezdrowy tryb życia. Czasami na jego pojawienie się mają wpływ czynniki wewnętrzne. Obszerna wiedza na temat jego powstawania, budowy czy stopnia zaawansowania daje możliwość dobrania najbardziej odpowiedniej terapii. Technologia Onda działa na główne przyczyny nieestetycznego wyglądu tkanki tłuszczowej: rozluźnia zwłóknienia i zmniejsza objętość adipocytów, co skutkuje mniejszym uciskiem na naczynia i ułatwienie usuwania metabolitów i limfy z danego obszaru. Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów warto wdrożyć niskotłuszczową dietę oraz wysiłek fizyczny. Doskonałym uzupełnieniem zabiegu Onda będą również masaże.

Borykasz się z tym problemem?

Zapraszamy do Pro Laser Clinic! Nasza wiedza i najlepszej jakości sprzęt pomoże rozwiązać Twój problem

Usuwanie cellulitu zabiegiem ONDA Coolwave

Zapisy pod numerem 667 990 990