Wstecz

Bezpieczne opalanie – porady od ekspertów Pro Laser Clinic

Wiosna w tym roku przybyła do nas niespodziewanie szybko. Powoli dni stają się coraz dłuższe, a promieniowanie słoneczne bardziej intensywne. Kremy przeciwsłoneczne zalecamy stosować przez cały rok, natomiast wiosną i latem należy jeszcze mocniej zwrócić na to uwagę.

Dlaczego warto stosować kremy z filtrem UV?

Promieniowanie UV ma wiele niekorzystnych skutków dla naszego organizmu. Nadmierna ekspozycja słoneczna może skutkować: poparzeniami słonecznymi, fotodermatozami, przebarwieniami, stanami przednowotworowymi oraz nowotworowymi, w znacznym stopniu przyspiesza starzenie się skóry. Warto nadmienić, że skutki biologiczne promieniowania UV są zależne od długości fali, natężenia i czasu ekspozycji.

Jakie zmiany zachodzą w skórze na skutek nadmiernego opalania się ?

Nadużywanie promieni słonecznych skutkuje wieloma negatywnymi konsekwencjami dla naszej skóry. Naskórek staje się grubszy, łuszczy się i jest suchy. Ujścia gruczołów łojowych są rozszerzone. Dochodzi do nadmiernego rogowacenia i skóra staje się szorstka. Zmarszczki i bruzdy są znacznie głębsze, a skóra traci swoją elastyczność. Do najczęstszych oznak nadmiernego opalania się możemy zaliczyć zmiany barwnikowe: odbarwienia, przebarwienia, plamy soczewicowate i piegi. Ponadto zwiększa się tendencja do powstawania brodawek łojotokowych. Skóra zbyt często eksponowana na promieniowanie UV również będzie bardziej narażona na powstawanie teleangiektazji. Dodatkowo zwiększa się tendencja do infekcji i podrażnień.

Jak uchronić się przed negatywnymi skutkami promieniowania UV?

Fundamentalną rolę w walce z fotostarzeniem odgrywają filtry UV. Zaleca się aby preparat przeciwsłoneczny miał wysoki wskaźnik SPF (minimum 30). Istotna jest również ilość nakładanego kremu. Powinna ona wynosić ok 2 mg/cm2 , co odpowiada długości środkowego i serdecznego palca. Powinien on być dokładany co ok 2-3 godziny w szczególności jeśli przebywamy na plaży, po kąpieli lub przy intensywnym poceniu się. Warto również nosić kapelusz lub czapkę z daszkiem podczas słonecznych dni, co dodatkowo chroni skórę twarzy przed nadmierną ekspozycją na słońce. Dodatkowo długotrwałe przyjmowanie ß-karotenu, witaminy C i E oraz prowitaminy B5 będzie stanowiło profilaktykę przeciw fotostarzeniu. Po każdym opalaniu warto nałożyć na skórę preparaty kojąco-regeneracyjne zawierające np alantoinę lub D-pantenol. Preparaty w witaminą C również będą stanowiły świetną pielęgnacją w okresie wiosenno letnim, gdyż składnik ten będzie ograniczał uszkodzenie kolagenu i stymulował skórę do produkcji nowych włókien.

Nadeszła upragniona wiosna, a słoneczna pogoda pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Korzystanie ze słońca może być bezpieczne. Przedstawione powyżej porady kosmetologów Pro Laser Clinic pozwolą uchronić skórę przed negatywnymi skutkami promieniowania UV. Dodatkowo dobranie odpowiednich zabiegów kosmetologicznych w tym okresie spowolni procesy fotostarzenia. Masz pytania ? Chciałabyś zasięgnąć porady

kosmetologa odnośnie zabiegów i pielęgnacji w okresie wiosenno-letnim ? Zapraszamy do PRO LASER CLINIC w Łodzi na darmową konsultację i zabiegi. Zapisy pod numerem 667 990 990